Kvašená červená pšenice
Další neméně zajímavou a přitom dříve velice známou a běžně dostupnou plodinou je červená pšenice. Musím říct, že jsem se k ní dostal poměrně nedávno, přestože jsem o ní již dříve četl, ale nikdy by mne nenapadlo jak tato archaická obilnina může úžasně chutnat kvašená.
Červená pšenice je, velice laicky řečeno, původní geneticky nemodifikovaná pšenice, která má v sobě veškeré hodnoty, které člověk v podstatě potřebuje. Proti klasické bílé pšenici má určitě vyšší obsah lepku, který však není tolik problematický jako dnešní moderní pšenice, kde je lepek i uměle přidáván. Červená pšenice přišla z Turecka a Blízkého východu, jelikož se zasévá na podzim a sklízí na jaře, a tak vyžaduje velice jemnou zimu, přes kterou dozrává.
Jak už jsem několikrát v minulosti psal. Poslední dobou mě fascinuje kvašení, neboli fermentace. Tento jev je starý téměř jako lidstvo samotné. Svým způsobem se dá zkvasit téměř všechno. V podstatě, když se nad tím zamyslíte, kvašené je všude kolem nás, ať už to jsou jogurty, kefíry, zelí, pivo nebo víno, kvásek se konečně začíná objevovat i v chlebech a dokonce i v polévkách. Kvasit se dá opravdu všechno a pojídání kvašené stravy má pro náš organismus neuvěřitelně kladný dopad. Ostatně, věděli jste, že fermentované stravě se říká přírodní antibiotikum?
Já si chuť kvašeného doslova zamiloval a dá se říct, že neuplyne den, kdy nesním něco kvašeného. Doma si kvasím Kimchi, Tibi limonádu a teď už nově také červenou pšenici.
Jak tedy červenou pšenici zkvasit?
Postup je velmi jednoduchý, stačí vám červená pšenice, nechlorovaná voda, sůl bez jódu a nádoba na kvašení.
Vodu převařte, vložte sůl (já používám 1% v poměru k vodě – při 1 litru vody použiji 10 g soli). Vodu následně nechte zchladit, do nádoby na kvašení vložte pšenici, zalijte vodou se solí a uzavřete.
PS: Pro rychlé nastartování kvašení používám kvas z již zkvašené potraviny, ať už to je zelí nebo třeba kimchi, ale můžete použít i klasický kvásek. Pšenice se pak rychleji zkvasí, takže vám na kvašení stačí jen pár dní.
( za fotky děkuji Nině Pavelkové)
PS: Po dlouhém hledání jsem po doporučení @cuketka konečně našel ideální nádobu na kvašení. Jedná se o Sterilock, který úžasně propouští oxid uhličitý a nepřipouští kyslík.
PS: Pokud se vám nechce pročítat literaturu o kvašení, doporučují velice výživnou stránku o kvašení Zkvašeno.
PS: pro ty z vás co rádi pečou, mám tady tip na moji dobrou kamaradku pekařku Maškrtnici, která o červené pšenici v pekařském kontextu psala. Mimochodem, lepší chleba než od ní jsem ještě nejedl.
Před pár dny vyšla nová deska mé oblibené kapely 1975, tak jsem se rozhodl Vám zde dát ochutnávku.